ŠODÓ-CESTA PÍSMA

Kaligrafie

Šodó znamená cesta písma, u nás se označuje jako kaligrafie. Zahrnuje v sobě filosofii, víru, literaturu i historii. Je tak vyjímečná, protože se jedná o umění okamžiku, přítomného momentu, který se dá kaligrafií zachytit.

V Japonsku se kaligrafie vyvíjela od 6. století, od doby, kdy byl společně s buddhismem dovezen v sútrách z Číny celý systém znaků. Později se vyvinuly dvě abecedy zvané kana. Vznikly zkrácením znaků, mají jednodušší tvar.

Existuje pět základních stylů psaní znaků. Dva z nich jsou historické: Tenšo a Reišo. Zbývající tři jsou v kaligrafii hodně používaně: základní, rovný styl Kaišo, rychlejší Gyošo a velmi rychlý, abstraktní styl Sóšo.
Píše se hustou tuší, bambusovým štětcem na rýžový papír.

Petra Vitásková (roz. Grossmannová) studuje osmým rokem kaligrafii na škole Nihon Shodou Kyoiku Gakkai v Tokiu. Od roku 2002-2005 studovala pod vedením Akiko Crowther- mistryní kaligrafie, která jí zprostředkovala externí studium. Od roku 2005-2008 ji vyučovala Kaori Ishijima- mistryně kaligrafie. S její pomocí zdárně složila zkoušku Shi kyo premaster- učitelský stupeň a také zkoušky pro 6. dan v různých stylech kaligrafie. Ve studiu kaligrafie nadále pokračuje. Od roku 2006 kaligrafii učí.

Kaligrafie

V nabídce našeho eshopu je ručně psaná kaligrafie ve vel. 12x17 cm, kterou nabízíme i na taškách od Ecolution ze 100% biobavlny. Možnost objednání také většího formátu B4 (bílý, rýžový papír). Kaligrafii je možné zarámovat, je vhodná jako osobitý a originální dárek (viz fotogalerie).
Na tašku, kartičku, nebo kaligrafii většího formátu si můžete nechat napsat např: štěstí, harmonie-mír, láska, srdce-mysl, energie, tanec, hudba, sen, Buddha, zen, pravda, cesta, mít rád, maminka, drak, pramen, vítr, nebo také znamení čínského horoskopu, ale i vaše křestní jméno v japonské abecedě katakana.


Ekologické oblečení
Konopí-organická bavlna-tencel
Vybrané zboží: 0
Celková cena: 0.00,-


Fairtrade CANB

Fairtrade OTA

Fairtrade DEMETER

Fairtrade FTF

Rainforest

Design by JFK      © Ecovoice Czech Republic